" D:/Sürücüsündeki diski kullabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli."

" D:/Sürücüsündeki diski kullabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli."

" ... : Sürücüsündeki diski kullabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli." 

Eğer Diskiniz  "... : Sürücüsündeki diski kullabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli." şeklinde hata veriyorsa panik yapmayın veya diski kesinlikle hemen biçimlendirmeyin.!

Alttaki görüntüde diskinizin durumunu görüntülenmektedir.Bilgisayarım/Yönet/Disk Yönetimi kısmından diskinizin durumunu kontrol ediniz.Eğer ki RAW formatına dönüşmüş ise işimiz kolay...

Hemen Ubuntu sitesine gidin ve kendinize uygun olan eski veya yeni sürümü indirin.isterseniz Mint,slax veya Back Track'te indirebilirsiniz ama inanın Ubuntu en kolayıdır.Şimdi isterseniz flash belleğinize isterseniz bir CD/DVD ortamına yazdırın. Sanki bilgisayarınıza format atacakmışsınız gibi düşünün olayı.

- Ortamı (DVD veya USB Bellek) PC'nize takın ve başlatın.

ilk aşamada kurulum değil de "Ubuntu'yu Dene" seçeneğini seçiniz. (Bu seçenekte alttaki windows sisteminiz zarar görmez ram üzerinden çalıştırılır ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda herşey eskisi gibidir.)

Kısa bir süre sonra sisteminizin masaüstü gelecektir.ve Sol tarafta bulunan Ubuntu menüsünün alt tarafında bilgisayarınızda yüklü diskler görüntülenir ve tabiki RAW formatına dönmüş olan diskinizde öyle.Şimdi siz arızalı diskinize girip bilgilerinizi kopyalayın ve sağlam olan diğer diskinize yedekleyiniz.

Tamam diski yedeklediniz durun hemen diski silmeyin veya biçimlendirmeyin.Yedekleri aldıktan sonra Harici diskinizi çıkartın bilgisayarı yeniden başlatın (Windows ile) Şimdi diskinizi yeniden takın bakalım çalışacak mı? (Çoğu zaman kesin olmamakla birlikte,disk bir Linux sistem üzerinde açıldıktan sonra yeniden windows'a döndüğünüzde kendisi açılır yani sorun çözülmüş olacaktır.Diyeceksiniz ki peki neden yedek aldık? Açılmazsa aynı işlemleri yeniden yapmak zaman kaybı olmayacaksa öyle yapın.)

Kısaca şunları söylemek isterim,

- FAT,FAT16,FAT32,NTFS Windows sistemlerde çalışırken RAW Linux sistemler üzerinde çalışır.

- Genelikle bellek veya harici diskin bir anda çıkarılmasından (ani güç kesilmesinden) , çeşitli yazılım zaafiyetlerinden kaynaklanır.

- Eğer diskinizde O/C hatası alıyorsanız Büyük ihtimalle diskiniz fiziksel bir sorun yaşamıştır,Kurtarılması ciddi anlamda zordur ve  bir uzmana göstermeniz gerekir.Çoğu zaman aynı Marka Model bir Board ile değiştirilerek kurtarılması mümkündür.