Altyazının Formatını Değiştirme - Convert .SUB TO .SRT

Altyazının Formatını Değiştirme - Convert .SUB TO .SRT

Filmlere altyazı giydirmeye yeni başlayanlar kullandıkları programlarda altyazı ekleme sorunu yaşayabiliyorlar.Bazen Altyazının formatını değiştirmek gerekiyor bunun için de çoğu zaman online sitelere başvuruyoruz ve bu sitelerde çok cebelleşiyoruz.

Buyrun daha önce burada Film kesme,ekleme,dönüştürme,altyazı ekleme,altyazı senkronize etme,genişletme gibi bir çok konuya değinmiştim.Buradaki programlardan Subtitle Edit Programı ile kolay şekilde nasıl altyazı formatı değiştirilir onu göstericem.

# Programımızı açalım ve altyazımızı içine sürükleyelim,Format menüsünden dönüşmesini istediğiniz altyazı uzantısını seçin Encoding bölümünden mutlaka UTF-8 yapın.

 

 

Değişmesini istediğiniz dosya uzantısını seçtikten sonra File menüsünden Save As.. 'ı seçiniz.Artık dosya uzantınızı istediğiniz yere yeni formatı ile kaydedebilirsiniz.

 

 

Not : Filmlere altyazı dosyası giydirecek arkadaşlar "<i>,</i>,<u>,</u>,<b>,</b>,çevirmen ismi,yazı font rengi kodları vs gibi film ile alakası olmayan yazıları çıkartmayı unutmasınlar. Çünkü bu Kodlar normalde siz player'inizde seyrederken çıkmayacaktır ama Filme altyazıyı Convert ettikten sonra olduğu gibi görünürler.Bazen altyazı dosyasının içinde çok fazla <i>,</i>,<b>,</b>,<u>,</u> parametreleri olur bunları da ayıklamak zaman alacaktır.Tavsiyem Kısa yoldan şu şekilde halledin altyazınızı NotePad ++ programı ile açın CTRL+H tuşuna basın üst tarafa silinecek parametreyi (<i>,</i> vs..) yazın alt taraf boş kalsın ve tüm açık belgelerde değiştir veya tümünü değiştir derseniz toplu şekilde silinmiş olurlar.

Ücretsiz sunulan bu Programa Buradan ulaşabilirsiniz.