Cmd'den .txt Belgesine Otomatik Kayıt Etmek

Cmd'den .txt Belgesine Otomatik Kayıt Etmek

Cmd'de Verdiğiniz Komutların Sonuçlarını Bir .txt Belgesine Nasıl Kaydederiz?

 

Farklı bir makale de biraz bahsetmiştim aslında ihtiyacı olanlar için burada biraz daha açalım istedim.Örnek verecek olursak komut satırında ping google.com -t şeklinde bir komut verdiniz (bu devamlı ping komutudur) .Diyelim ki bu komut çıktısını 3 saat boyunca kontrol edicez.Ne yapalım oturup gözümüzü dikip bekleyelim mi? Yoksa komut satırı penceresini her defasında Yukarı/Aşağı mı yapalım? İşte tamda böyle durumlarda işimize yarayacak bir durum var.

Komutumuzu şu şekilde düzenleyelim;

ping google.com > %SystemDrive%\Users\%Username%\Desktop\Ping.txt

google.com'a ping atıyoruz > Burada Kaydedilecek Yeri Belirliyoruz C:\Dizini\Kullanıcılar\Kullanıcı Adı\Masaüstü\Kaydedilecek Dosya Adı.txt     (Yolu yukarı da ki gibi yazarsanız yani %SystemDrive%\Users\%Username%\Desktop\Ping.txt Dosyanızı Ping.txt adıyla Masaüstünüze kaydedecektir)

Kısaca ; Verdiğiniz Komutun çıktısı Komut Satırı Ekranında görüntülenmeyecek tamamı yolunu ve adını yazmış olduğunuz dosyanıza kaydedilecektir. İstediğiniz zaman dosyayı açıp kontrol sağlayabilirsiniz,lakin işlem devam ederken dosyayı silemezsiniz.CMD ekranını durdurmak için pencereyi kapatabilir veya ctrl+c tuşlarına basarak komutun işlemesini sonlandırabilirsiniz.