Film'leri Kesmek,Altyazı eklemek,Birleştirme,Geniş ekran yapmak ,Filmlerin FPS değerini bulmak

Film'leri Kesmek,Altyazı eklemek,Birleştirme,Geniş ekran yapmak ,Filmlerin FPS değerini bulmak

Bu makalede;

Filmi kesme ve kırpma,
Filme Altyazı girmek,
Filmden Altyazı çıkartmak,
Filme farklı bir dil'de ses eklemek,
Filmdeki dual sesi tek ses'e çevirme,
Filmin sesini çıkartmak (Filmin görüntüsünden sesi ayırmak),
Filmin ekran boyutunu büyütmek (Dar ekran'dan (4:3) Geniş ekrana (16:9) çevirmek),
Filme altyazı senkronlama (Uygun olmayan altyazıyı senkronlama),
Filmlerin FPS Değerini Öğrenme

ve dahası....

# Eğer bir film arşivi sahibiyseniz veya yapayı düşünüyorsanız heleki benim gibi takıntılıysanız bulup indirdiğiniz filmlerde çoğu zaman oynama yapmanız gerekebiliyor.Bazen film'de altyazı olur çıkartmak istersiniz,bazen logo olur silmek istersiniz,bazen dual dili silmek,bazende dark bir ekranı büyütmek.Netekim bu liste uzar gider.. Tam da bu nedenle uzun zamandır bu makaleyi hazırlamak istiyordum.Uzatmadan elimdeki çokta uzmanlık gerektirmeyecek şekilde herkezin kullanabileceği ve internetten full sürümlerini kolaylıkla edinebileceği programlarımızla neleri nasıl yapacağımıza bakalım.

 

# Kurgu 1 Film'e Ses ekleme - Film'den Çıkartma - Film'e Altyazı Ekleme - Film'den Altyazı Çıkartmak 


Evet  Programımızın ismi Xilisoft Video Converter Ultimate bu program bir converter'den daha gelişmiş özelliklere sahip bir program.Xilisoft firmasının bir çok programı (converter) var ama bizim işimize yarayacak olan bu.

 

 

Resimde gördüğünüz gibi filmi programa attım.Sağ taraftaki açtığım menüde film'e gömülmemiş yani yüzeye bırakılmış (soft) ekli altyazılar Sol tarafta ise yine film'e gömülmemiş yani yüzeye bırakılmış (soft) ekli Dual diye tabir ettiğimiz ses dosyaları mevcut.Bu menülerden Ses veya altyazı dosyalarını çıkartabilir (Tik'leri kaldırıp yeniden Convert etmeniz yeterli) yeniden ses dosyası veya altyazı dosyası ekleyebilirsiniz.

Film'e altyazı eklemek istiyorsanız film'inize uygun altyazı'yı film dosyası neredeyse oraya taşımak ve programın içine filmi sürüklemektir.Film ve altyazı dosyasının isimleri aynı ise Program otomatik olarak altyazı'nızı algılayacaktır. (Yukarda resimdeki sağ taraftaki menüde görebilirsiniz.)

* Film'den altyazı çıkartmak Örnek resimde sağ taraftaki görüntülediğimiz altyazı'ları çıkartmak istiyoruz.Bunun için menüyü açalım ve None seçeneğiniz seçip yeniden filmi Convert edelim.

- Alttaki resimde (Çoğunlukla rastladığım bir olaydır) çıkarılması muhtemel bir altyazı örneği görülmektedir.Yani filmi Player'a alttığınızda alt yazı yüzeyde görülmektedir.Bu çeşit bir altyazı kolayca sökülebilir.

* Film'e Ses eklemek için Film'inize uygun ses dosyasını temin ediniz ve Programa sürükleyiniz.Sol tarafta gördüğünüz menüyü açın ve "Add Audio File" sekmesine tıklayarak ses dosyasınızı gösterin.Çoklu (Dual) ses istemiyorsanız kendi ses dosyanız haricinde diğer ses dosyalarının önündeki tik'leri kaldırın.

* Film'den Ses çıkartmak Örnek resimde sol taraftaki görüntülediğimiz ses dosyalarını çıkartmak istiyoruz.Bunun için menüyü açalım ve sadece istediğiniz dil seçeneğiniz bırakın,diğer tik-leri kaldırın ve Convert edin.Yok komple ses'i çıkartmak stiyorsanız None seçeneğiniz seçip yeniden filmi Convert edelim.Film'iniz artık sessiz bir film :)

Önemli Not : Eğer Film'e altyazı veya ses komple gömlüyse (Hard) yani Convert edilmiş ise bu resimde görüldüğü şekilde göremez veya altyazıyı silemezseniz ama ses dosyasınıda alt yazı dosyasınıda yeniden üstüne atabilirsiniz.Bu yapıldığında da malum diğer altyazı ve sizin eklediğiniz altyazı üst üste görünecektir.Bunada bir çözümümüz olabilir,Okumaya devam edin hele :) ...

* Convert etmeden Altyazı Ekleme : Ben film'e sadece altyazı eklicem convert etmek istemiyorum derseniz ücretsiz dağıtımı sağlanan AVI ReComp Programını kurup kolay şekilde filmin formatını bozmadan altyazı ekleyebilirsiniz.(Sadece .avi uzantılı film dosyaları için geçerlidir.)

 

1. Resimde gördüğünüz gibi işaretlediğim avi uzantılı film dosyanızı ekleyin alt taraftaki alana kayıt edileceği yeri gösterin. 

2. Resimde alt yazınızın nerede olduğunu gösterin

3. Alttaki son resimde ise "Listeye ekle" diyip "Başlat" butonuna tıklayın ve arkanıza yaslanın.

(Not: Altyazı ekleme işlemini (Film ve altyazısını aynı isimde ve aynı yerde tutarsanız) Xilisoft Video Converter Ultimate'de otomatik yapmaktadır lakin hiç bir Video Converterler altyazı eklerken aynı zamanda Convert'de ettiklerini için görüntü kalitesi değişecektir.)

 

# Kurgu 2 Filmin Ekran Boyutunu Büyütmek (Filmi Dar ekran'dan (4:3) Geniş ekrana (16:9) çevirmek!


Film küçük ekrandan (4:3) Büyük ekrana (16:9) nasıl çevirilir şimdi'de ona bir göz atalım.Programımızın ismi AVS Video Converter 9.2. Bu programda yaptığımız şu,Küçük ekran bir filmi büyütmek..

Hadi Programımızı açalım ve işleme başlayalım,yolumuz uzun :) Sol tarafta görüldüğü üzere filmimiz 4.3 ekran yani kare ekran buda rahatsız edici arşivde böyle bir film saklanırmı :)

 

Neyse Filmimizi programa sürükleyelim "Advanced" menüsünde "Aspect Correction" sekmesinde 4:3 de duran film kalıbını (soldaki resim) 16:9 yapalım (sağ taraftaki resim)...Eğer 16:9 yaptığınızda kare büyüdüyse (resimdeki gibi) işlem tamamdır,herşey yolunda ve Convert edilmeye hazırdır.Yok büyümedi hiç bir değişim olmadıysa film HARD şekilde convert edilmiştir.Bu şekilde bir şeyle karşılaşırsanız Film'in boşluk taraflarını yani Siyah Kenarlarını kesmeniz,sonrasında yeniden bu program ile büyültmeniz gerekecek.Altta onuda anlatacağım.

Ayrıca yapmanız gereken bir ayar daha var onuda şu şekilde, "Advanced" menüsünde "Conversion Options" sekmesinde ki Çerçeve,Ses ve Video Codec'leri bölümünden gereki ayarlları yapmanızdır.Benim kullandığım değerler altta resimde gösterilmiştir.(Bazen Resim karesini büyütmüş bile olsanız burdaki çerçeve şeklini büyültmezseniz hala dar ekranda kalıyor,Bilginize.)

Film kare (4:3) ekran ama Geniş (16:9) ekran olmuyorsa,
veya alt ve üstte siyah şeritler var!Altyazı siyah şeritlere yazılmış ve siz bunu çıkartmak istiyorsunuz.veyaz komple siyah şeritleri veya altyazıyı kaldırmak istiyorsunuz,

AVI ReComp Programındaki ek ayarlar menüsündeki "kesme" ve "siyah şeritler" sekmelerinden yararlanarak yan ve üst/alt lardaki siyah şeritleri kesebilirsiniz.Bu şekilde hem boşlukları almış varsada o boşluklara  yazılmış altyazılarıda sökmüş olursunuz.Sökülmüş şekilde filminizi kaydeder sonrada AVS Video Converter Programıyla isterseniz genişletir,Xilisoft Video Converter Ultimate programı ilede yeniden altyazı girebilirsiniz.

Not : MP4 ve MKV formatında ki Videolarınızı bu program ile çevirmenizi öneririm "0" görüntü kaybı ile çevirmektedir.

 

 # Kurgu 3 Filme Altyazı Kurgulama veya Senkronlama...


Son aşamamız artık şu filme altyazı ekleyelim ekleyelimde altyazıda kaymalar yani senkron hataları var.Şu adımları izleyerek düzeltmeniz mümkündür.

Subtitle Edit Senkron yaparken bu konuda bize büyük kolaylık sağlayacak.Programı açalım ve "File" menüsünden altyazımızı gösterelim.

Altyazıyı ekledik şimdide "VisualSync" Simgesine tıklayalım. Tıkladığınızda otomatik olarak (Eğer altyazı ve film aynı yerde ve isimde ise) bu ekran açılır,yani program seçtiğiniz altyazının filmini seçerek açar.

 

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken şey altyazının ilk sözü ve son sözü arasına filmi oturtmaktır.Yani film de ilk söz "Merhaba" diyeli sol menüdeki ilk yazı merhaba olsun ama tam kelimeyi söylediği anda o yazıyı orda tutun.Ve aynı şekilde sağ taraftada son söz "Hoşçakal" ise sekmeyi açarak son yazıyı Hoşçakal' olarak seçiniz.Sonrada "Sync" butonuna tıklayın,Artık senkronunuz tamam.En son "Save" butonuna tıkllayın ve programı kapatın.

Not : Bilmeniz gereken şudur,her indirdiğiniz altyazı elinizdeki filme uyacak diye bir şey yok.Son olarak Eğer hiç bir altyazı uymaz ama yakın bir senkronu bulabilirseniz bu programı deneyin derim.

Üstteki resimdeki örnekte filme ait altyazı sürümü ve FPS değeri verilmiştir,Buna dikkat ederseniz daha az hata yapmış ve daha az strese girmiş olursunuz :)

Ayrıca altyazı içindeki <i> ,</i> , <b> , </b> , # , @ , gibi karakterleri çıkartmanızı öneriyorum.Geçersiz sayılan tüm bu karakterler de diğerleri filminize olduğu gibi yansır.Yani filmde altyazı şu şekilde görünür  @naber joe? veya <i>Hey,Nerede kaldın? şeklinde çıkacaktır.Bu nedenle altyazıdan belirttiğim karakterleri çıkartmanızı öneririm.

Bu işlem sıkıcıdır  ve bazende gözden kaçırdığınız olabilir.Bu nedenle Tavsiyem Notepad++

"Tümünü Değiştir" buton'una tıklayın.Sayfa içerisindeki tüm bahsi geçen kelime silindi.

 

 

# Kurgu 4 Filmlerin FPS Değerini Öğrenmek

 (Alttaki Kaynak : http://sordum.net sitesinden alınmıştır.)

 

1 - VLC Player'ı bilmeyen yoktur,bu programla rahat şekilde bulabiliriz.  

 

 

Açılan Sayfada 

 

2 -  GSpot ile Aynı işlemi yapabiliriz

 

FPS Görebiliyorsunuz..Altyazı'nızı indirirken bu değere göre indirebilirsiniz.Yapması kolay ama yazması zor bir makalenin daha sonuna geldim ve Gidiyorum..

 

Bonus:

EasiestSoft Movie Editor 4.8.0

 

Resimde de görüleceği gibi Program,

Video düzenleme aracıdır. Program içeriğinde video kesme, video birleştirme, video bölme, video kırpma, video döndürme (rotate), alt yazı ekleme, videolara efekt verme gibi araçlar yer almaktadır. 

Download

 

Sadece kesme işi yapacaksanız,

Boilsoft Video Splitter v7.02.2 Programını Tavsiye ederim.Hızlı ve işinizi çok rahat görecek bir programdır.

 

 

İndirme Linki

 

Ayrıca şunuda eklemekte fayda görüyorum yaklaşık Çok uzun Süredir düzenli kullanmış olduğum 

Apowersoft Video Dönüştürücü Stüdyo [%100 Tavsiye]

Bu program gerçekten harikalar yaratmak için tasarlanmış.Apowersoft Firmasının ürünleri ile yaklasık 2 yıl önce tanıştım cidden şaka gibiler :) neyse uzatmadan hemen Programa girelim.

İndirme Linki

Convert,Altyazı giydirme,yazı veya logo ekleme,renk veya görüntü açma gibi videonuz üzerinde çok fazla işlem sağlayabileceğiniz bu ürünü tavsiye ediyorum.Aslında tam olarak diğer Converter'le filminiize altyazı eklerken veya convert ederken filmin kalitesini baya etkiliyordu ama Apowersoft Video Dönüştürücü Stüdyo orjinal videonuza altyazı eklerken çıktı kalitesinde neredeyse hiç etkilenme olmuyor.Yani ne attıysanız o çıkıyor hatta daha iyisi.

 

Üretici Açıklaması :

Apowersoft Video Converter Studio 
- Video ve ses dosyalarını dönüştürebilirsiniz
- 4K desteği
- Kullanımı kolay arayüz
- MP4, MKV, AVI, WMV, HEVC, H.264, MKV, 3GP, FLV, SWF, HTML5, M4V, MOV, ASF, DV, VOB, OGV, YouTube, ASF, RM, MTS/M2TS/TS/TP/TRP, MOD, TOD desteği
- MP3, MP2, WMA, M4R, M4A, AC3, AAC, OGG, WAV, FLAC, AIFF, RealMedia desteği
- Temel düzeyde video düzenleyebilme (Video ırpma, kontrast vb. ayarlar)
- Video birleştirebilme ya da video bölme
- Altyazı ekleyebilme. Dahili altyazı düzenleyici
- Videolara fligran, efekt ekleyebilme
- Slayt videolar oluşturabilme
- Youtube vb. sitelerden video indirebilme
- Ekran kayıt desteği
- Hazır profiller sayesinde videoları sorunsuz oynatabilme
- Türkçe dahil olmak üzere çoklu dil desteği