Kablosuz Bağlantı Güvenliği - Wifi Güvenliği

Kablosuz Bağlantı Güvenliği - Wifi Güvenliği

Bu Makalede nasıl sağlanır kısaca anlatmaya çalışacağım.Malum son yıllarda (aslında çok uzun zamandır vardı ama artık basit bir hal aldı) wifi ağınıza izinsiz girişler ve kullanımlar söz konusu.Bu girişleri engellemek ve Kablosuz Ağınızı güvenliğinizi sağlamak sizin de kolaylıkla yapabileceğiniz bazı şeyleri anlatmak istedim.Eğer bir kablosuz modeminiz varsa ve zaman zaman gereksiz yavaşlamalar yaşanıyorsa veya AKK'nız doluyorsa dahası siz bunu yapmadığınıza eminseniz ağınıza birilerinin bağlandığını düşünmeniz olası.

Peki bu güvenlik için neler yapılabilir,

  • WPS Bağlantısını kapatma
  • Kablosuz Ağ adını gizleme
  • Güvenli şifreleme
  • MAC Filtreleme
  • DHCP Kapatma

1 - WPS Bağlantısını Kapatma

Bağlanmak için genellikle default ip adresi 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 dir.Ayrıca 10.0.0.1 veya 192.168.1.254 gibi daha farklı şekillerde de olabilir.

Modem cihazınızın üzerindeki WPS düğmesi Bilgisayarınız ile birlikte Bu düğmeye basıldığında şifresiz bağlantı kurmanızı sağlayan bir tür araçtır.

Bu ayarın modem içinden açık bırakılması Günümüzde bir çok program tarafından kullanılmasına ve modeminize izinsiz giriş yapılmasına olanak sağlamaktadır.(Programda Bir çok modemin Default WPS şifreleri mevcuttur art niyetli kişi bu programlardan birini kullanarak sizin modeminize kolaylıkla bağlanır.Ayrıca bazı modemlerde default şifreyi değiştirmenize izin vermez,Kısaca açık av durumundasınız.)

Peki hemen Kapatalım ozaman,altta gördüğünüz resimde bir Huawei modemin yapılandırma ayarları görülmektedir.Siz kendi modeminizde Kablosuz Ağ Ayarları bölümüneden bu ayarlara ulaşabilirsiniz.Şekilde gördüğünüz gibi WPS modu açık,bunu kapatmanızı şiddetle öneririm.

 

 

2 - Kablosuz Adını Gizleme

Ayrıca burdaki ayarlardan kablosuz ağınızın adını gizleyebilirsiniz.Siz ağ Adını gizledikten sonra hiç yoktan ağınıza sızıp ücretsiz internet kullanmak isteyenlerden kurtulmuş olacaksınız.işlemi tamamladıktan sonra ağınız alttaki resimdeki gibi görülecektir.Diğer Ağ bağlantısına tıkladığınızda sizden şifrenizi isteyecektir.

 

 

3 - Güvenli Şifreleme

Şifreleme methodu olarak mutlaka WPA2/PSK olmasına,Şifrenizde Büyük/küçük harf , Rakam , Karakter kullanmaya bilindik (isminiz,ev halkından birinin doğum tarihi veya adı,cep veya ev telefonunuz vs..) bir şifre kullanmayaya özen gösteriniz. 

 

4 - Mac Filtreleme

MAC adresi filtreleme nedir?Kablosuz Mac Adresi bölümünü aktif hale getirirseniz kablosuz ağınıza sadece sizin bilginiz dahilinde ki cihazların bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Bunun için Bilgisayarınızın Eternet kartının veya Cep Telefonunuzun MAC adresni altta resimde görülen alanlara girmeniz gerekmektedir.Sonrasında bu kısımda ekli olan cihazlar haricince hiç bir cihaz modeminizin şifresini bilse dahi bağlanamaz.

 

 

5 - DHCP Kapatma

Bu kısımda DHCP yani ip dağıtıcısını kapatırsak eğer kişi modem şifrenizi bilse bağlansa dahi internete ulaşım sağlayamaz.Sadece bağlanacak olan cihaza manuel ip adresi vererek bağlantı sağlanabilir.Tabi burda etken şudur siz eğer DHCP'yi kapatır ip adresini 192.168.1.1 olarak bırakırsanız az bu işlerden anlayan kişi ip adresi girmeyi akıl edecektir,buda sizin emeklerinizi boşa çıkaracaktır.

Bu nedenle ip adresinizi 192.168.1.119 dan başlatın mesela evde kaç cihaz bağlanacak modeminize örnek 5 hadi diyelim sık sık misafir geliyor 5 de onlar için ayardınız Tabi birde modemin kendi adresi yani başlama ip si 192.168.1.130 şeklinde ip havuzu düzenleyin.Bağlanacak olan cihazlara 192.168.1.119 - 192.168.1.130 arasında el ile ip verin.Cihazlarınız+Misafirler+Modem =11 ip adresiniz olacak yani 12. kişi asla ama asla manuel olarak ip adresi girse dahi bağlantı kuramayacaktır.

 

 

UNUTMAYINIZ : 

Bu ayarların tamamı Modeminizin Markası ve Modeline göre değişiklik gösterecektir.Ayrıca çok fazla anlamıyorsanız kendiniz değilde işinin ehli bir bilgisayarcı ya götürmenizi tavsiye ederim...