Komut Satırından Klasör Gizleme - .bat Komutuyla Klasör Gizleme - Süper Gizli Klasör

Komut Satırından Klasör Gizleme - .bat Komutuyla Klasör Gizleme - Süper Gizli Klasör

Bazen ihtiyacımız olur ve klasörlerimizi diğer kişilerden gizlemek isteriz.Hepimiz biliriz ki Klasöre "sağ tıklayıp" "özellikler" "Gizle" tikini seçip Tamam dediğimiz de klasör gizlenir.

Lakin yine biliriz ki "Klasör Görünümü"nden "Gizli Dosyaları Göster" dediğimiz de Gizlemiş olduğunuz dosya ve klasörler görünür duruma gelir.

Peki program kullanmadan nasıl gizleriz buna bakalım...

Aşağıda ki komut klasörünüze sistem dosyası özelliği katacak ve içindekileri gizleyecektir.Sistem dosyası özelliği ile yukarıda bahsettiğim "Gizli Dosyaları Göster" özelliği işe yaramaz yani klasörünüz hala görünmez olacaktır.

Aşağıda ki Komut masaüstünüze kaydettiğiniz bir klasörü ve içindekileri gizleyecektir. KlasorAdi kısmına klasörünüzün adını yazmayı unutmayınız.

 

Klasör ve İçeriğini Gizlemek için : (uzantısını .bat olarak kaydedin)

@echo
attrib +h +s /s /d %UserProfile%\Desktop\KlasorAdi
Exit

Not: Eğer klasör adınızda boşluk varsa "Klasor Adi" şeklinde tırnak içerisine alın ve klasör adında Türkçe karakter kullanmayınız. (ğ,ü,ş,ç,ö,İ)

 

Gizlediğimiz Klasör ve içeriğini Göstermek :(uzantısını .bat olarak kaydedin)

@echo
attrib -h -s /s /d %UserProfile%\Desktop\KlasorAdi
Exit

 

Ayrıca üstte vermiş olduğum komut Flash Bellek, Harici HDD gibi taşınabilir depolama üniteleriniz içinde kullanablirsiniz. Sizden gizlenmiş olan tüm dosyaları bu şekilde rahatça görebilirsiniz. Komutların daha fazlasına ulaşmak için Temizleme ve Bakım Scripti v13 Projesini inceleyebilirsiniz.