Sürücü (Driver) Yedekleme .bat Kodu

Sürücü (Driver) Yedekleme .bat Kodu

Bu makalede Sürücülerinizi program kullanmadan .bat kodu ile nasıl yedekleyeceğimizi göreceğiz

 

Driverlerimizi yedeklemek için kullanacağımız kod şu şekildedir (uzantısını .bat olarak kaydediniz.)

 

@echo off
md "%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers"
dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers
exit

 

Driver Yedekleme komut dosyasını kullandığınız da ilk olarak driverlerinizi yedekleyen ekranla karşılaşacaksınız;

 

 

Sonrasında Driver'leriniz Masaüstünüze Kopyalanmış olacaktır;

 

 

 

Üstteki kodlarda da gördüğünüz üzere masaüstüne MyDrivers isimli bir klasör oluşturdu ve Bilgisayarınızın driverlerini bu klasöre yükledi.Driverleri yedekledik de format sonrasında nasıl geri yükleyeceğiz derseniz malesef bunu manuel olarak yapacağız.Şu Şekilde,

 

Bilgisayarım Simgesine Sağ Tıklayın, Özellikler  / Aygıt Yöneticisi diyelim.Alttaki ekranda görüldüğü üzere tanınmamış olan Sürücüye sağ tıklayıp ve Özellikler Diyelim

 

 

Sürücü Sekmesinden Sürücüyü Güncelleştir seçelim açılan pencere de Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara diyerek ilerleyelim..

 

 

Sürücü için Bilgisayarımı seçtiğiniz de önünüze Gözat penceresi gelecektir.Bu ekranda Gözat kısmından Yedek aldığınız driver klasörünüz neredeyse o klasörü gösterin (Alt klasörlerde uğraşmayın direk MyDriversKlasörünü gösterin yeter) Tamam sonrasında da ileri diyiniz.

Eksik driveriniz bu klasör içinde aranıp kurulacaktır.

 

 

 

Unutmadan bu sadece temel driver dosyalarınızı yedekler yani driveriniz sorunsuz çalışır ama arayüzleri kuramaz. Örnek : Yazıcınızı tanır ama yazıcı programı kurmaz,Yani yazdırabilirsiniz lakin yazıcı özelliklerini kullanamaya bilirsiniz.