Toplu Ping Atma, Boş ip Adreslerini Bulma, ip Bloğunu Toplu Pingleme

Toplu Ping Atma, Boş ip Adreslerini Bulma, ip Bloğunu Toplu Pingleme

Toplu Ping Atma, Boş ip Adreslerini Bulma, ip Bloğunu Toplu Pingleme

işinize yarayacağını düşündüğüm bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim.Bir ip bloğunda hangi adreslerin boş olduğunu öğrenmek için basit bir komut dizini hazırlanmış oldukça kullanışlı olduğunu ve pek çok alanda kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

(Not:  Bu Makale'nin Alıntıdır,Komutu kendim test ettim ve görseller bu test'den sunulmuştur...)

 

Öncelikle Komutumuzu Öğrenelim:

for /L %i in (1,1,254) do ping -n 2 -w 250 10.25.1.%i>> C:\Users\SezerTahmaz\Desktop\ipaddresses.txt

Üstteki komutta kırmızı ile belirttiğim ip adresi/kullanıcı adı/ipaddresses.txt noktaları kendinize göre değiştirmelisiniz. (ipaddresses.txt kısmı zorunlu değildir.işlem sonucu masaüstünüzde oluşturulan ipaddresses.txt isimli belgeye yazdırılır.) 

 

Komut Dizininin Açıklaması :

 

for=  Döngü komutudur. ping işlemleri bir döngüye bağlı olarak ilerler

/L=    Loop parametresidir. for dögüsü, bu parametre ile tetiklenecektir

%i=   Bir değişken değeridir. "i" yerine başka bir değer de girilebilir. Buradaki değişken değeri, komut satırında belli noktalarda referans olarak kullanılır.

(1,1,254)=  Ping'lenecek IP Adresleri 1'den başlar, 1'er, 1'er ilerler ve 254'e kadar devam eder. Buradaki sayısal değerler, isteğe bağlı olarak değiştirilebilir.

-n=  IP başına ping'leme işleminin ne kadar tekrarlanacağını belirlediğimiz parametre. Parametre verilmezse, varsayılan olatak 32 bit'lik 4 paket yollayacaktır. -n parametresinden sonra bir sayı değeri belirterek, kaç tane 32 bit'lik ping paketi yollacağımızı belirlemiş oluruz.

-w=   Dönen her bir echo(ping) reply paketinin milisaniye cinsinden Timeout süresini belirler.

 

10.25.1.%i=  Buradaki i (1,1, 254 ile belirlediğiniz üçüncü bölümdeki her bir IP adresine (1-254) referans olacak kısımdır.

C:\Users\SezerTahmaz\Desktop\ipaddresses.txt Kısmı'n da SezerTahmaz yazan kısma kendi Kullanıcı adınızı yazınız.

ipadresses.txt yazan kısım masaüstünüze .txt belgesi olarak kaydedilecek belgenin ismidir,isterseniz adını değiştirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi 10.230.140.1 den başlayarak 10.230.140.254'e kadar ping yollamaya başladı.

Altta ki resimde masaüstüne oluşturduğu .txt belgesine sonuçları yazdırıyor.Burada boş ve kullanılan ip adreslerini görebilirsiniz.

Aynı işlemi, ping sonucunun istatistik bilgilerini çekmeden ve dosyaya yazdırmadan sadece ekran çıktısı olarak alabilirsiniz.

for /L %i in (1,1,254) do ping -n 2 -w 250 10.25.1.%i

Aynı işlemi, ping sonucunun istatistik bilgilerini çekerek ancak dosyaya yazdırmadan, sadece ekran çıktısı olarak alabilirsiniz.

for /L %i in (1,1,254) do ping -n 2 -w 250 10.25.1.%i | FIND /i "Reply"

Umarım Faydalı Olur,Hepinize Kolaylıklar Dilerim.