Windows’ta Sadece İstenilen Programları Çalıştırmak - "Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi" Çözümü!

Windows’ta Sadece İstenilen Programları Çalıştırmak - "Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi" Çözümü!

"Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi" Hatası Çözümü! - "This action was canceled due to restrictions affecting your computer" Solved

 

Öncelikle bu Makaleye neden olan işleme sonrasında da hatanın çözümüne bakalım..   (DİKKAT!!!  Lütfen öncelikle en alt kısımda yazılanları okuyup sonrasında yasaklama işlemini yapınız!!!)

 

-" Hemen altta okuyacağınız Makale Alıntıdır "-

Sadece İstenilen Programları Çalıştırmak

  • Öncelikle “Başlat >> Çalıştır” bölümünü açınız. Kısayol olarak klavyenizden “Windows + R” tuşlarına basabilirsiniz.
  • Çalıştır ekranına “gpedit.msc” yazarak, ‘Enter’a tıklayın ve “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” ekranını açınız.
  • Ardından aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere sırasıyla “Kullanıcı Yapılandırması >> Yönetim Şablonları >> Sistem” sekmelerine tıkladıktan sonra, sağ taraftaki ekrandan ‘Yalnızca belirtilen Windows uygulamalarını çalıştır‘ özelliğini açınız.

 

  • Daha sonra açılan ekranda aşağıdaki görselde de işaretli olduğu gibi özelliği ‘Etkin‘ duruma getirip, aşağıdaki ‘Göster‘ butonuna tıklayınız ve çalışmasını istediğiniz programları sırasıyla boş alanlara giriniz. Ardından ‘Tamam‘ butonlarına tıklayarak işlemi tamamlayınız.

 

  • Bu aşamadayken, programların .exe adlarını tam olarak bilmeyen kullanıcılarımız için nasıl bulabileceklerini söyleyelim. İstediğiniz programa sağ tıklayıp, özelliklerini açtıktan sonra, aşağıdaki gibi “Kısayol >> Hedef” alanlarında .exe ismi gözükmektedir. Hedef alanının son kısmını yukarıdaki adımda değer alanına ekleyebilirsiniz.

 

 

  • Bu işlemlerin ardından sadece istediğiniz programlar çalışacaktır. Hazırladığınız listeniz dışındaki herhangi bir program çalıştırılmak istenirse de aşağıdaki gibi uyarı alınacaktır.

 

  • İşlemleri geri almak isterseniz aynı bölümleri açtıktan sonra ‘Yalnızca belirtilen Windows uygulamalarını çalıştır’ ekranındayken, farklı program ekleyebilir ya da ‘Etkin’ kısmının üzerindeki ‘Yapılandırılmadı‘ kısmını işaretleyebilirsiniz.

 

__________________________________________________________________________

 


Güzel hoş bilgilerle dolu internet ama sonuçlarını anlatmadan makale yazmanında anlamı yok zira yarardan çok zarar verecektir kanısındayım..Üstteki makalede ki anlatımları başarıyla yaptım fakat malum pencereyi kapattım ve bilgisayardan Log Off oldum sonrası ise tam bir muamma! Aklıma gelen herşeyi denedim fakat hiç bir işleme yetkim olmadığı için malesef sonuç alamadım. (Bu arada admin hesabınıda aktif ederek de denedim ama Bilgisayarın geneline uygulandığı için malesef fayda etmedi kısıtlamadan tüm hesaplar etilenmişti.)

Lütfen iyice okuyup anlamaya çalışın sonrasında ne yapacaksanız yapın...

Şimdi bu kısma kadar gayet hoş güzel çalışıyor.Lakin hesap edilmeyen şey bu bölümde yasaklanacak programların listesidir..Düşündüğünüz sadece belli programlara izin vermek diğerlerini yasaklamak.Ama öyle değil işte :) Hesaplamadığınız şey Windows tümüyle yasaklanıyor sen oraya chrome,explorer,paint,notepad vs.. yazdın ve onlara izin verdin ama ama diğer kalan herşey yasaklı kalıyor!Yani bilgisayarı kullanamıyorsun malesef..Ne admin hesabın ile nede başka bir yöntemle çünkü ayarlar sadece mevcut kullanıcıya değil tamamen bilgisayara uygulanıyor..

 

Neyse Bu durumu yaşadığınızı varsayarak Geçelim Çözüme ;

(Altta yapılan işlemlerde Group Policy ayarlarını komple sileceğiz)

 

- Bilgisayarını yeniden başlatın

- Başlarken F8'e basarak "Komut Sistemiyle Güvenli Mod"da açınız

- Komut satırına geldiğinizde ;

RD /S /Q “%WinDir%\System32\GroupPolicy”
RD /S /Q “%WinDir%\System32\GroupPolicyUser”
gpupdate.exe /force

Komutlarını giriniz.Hata vermediği sürece doğru yazmışsınızdır komut geri yansı yapmayacaktır sorun etmeyiniz.(Sadece 3. komutta "update edilemedi" yazabilir önemli değil.)
- Bu Komutlarını verdikten sonra ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sorununuz Çözüldü..
Herkese Kolaylıklar Dilerim..